A jó edzésterv titka

2017/04/23. - írta: ProfiEdző

Hogy tartós eredményt tudj elérni, szükséged van egy sémára, másként nem lesz elég hatékony az edzésbe fektetett munkád. Ehhez több szempontot is figyelembe kell venned:

Edzések gyakorisága
Fontos momentuma az edzéstervnek az edzések gyakorisága. Heti 3-4 alkalom volna az ideális, de heti 1 is több a nullánál. Ha pedig nincs időd minden héten betartani a rendszert, össze tudsz párosítani egy-egy edzés alkalmával bizonyos izomcsoportokat, hogy ne kerüljön homokszem a gépezetbe. 01.jpgCélkitűzés
Ahhoz mérten kell kialakítani a gyakorlatsorokat, hogy mit szeretnél elérni az edzéssel. Ha például izmot akarsz építeni, más gyakorlatokra van szükséged, mint annak, aki fogyni akar. Ahogy teljesen más edzésterv való mondjuk egy olyan ember számára is, aki inkább csak a jótékony élettani hatásai miatt fordul az edzés felé.

Izomcsoportok
Tisztában kell lenned vele, hogy melyik gyakorlatokkal mit tudsz erősíteni. Ehhez pedig ismerned kell az izomcsoportokat. Hogy mit mivel érdemes párba tenni, arra később fogunk kitérni.

Mell, váll, has, hát,
kar (bicepsz, tricepsz, alkar),
láb (combfeszítő, combhajlító, farizmok, vádli).

Ismétlésszámok és megfelelő súlyok
Mindkét esetében egyénileg eltérő. Függ az edzettségi szinttől, az éppen aktuális fizikai- (például kipihentség, menstruáció) és lelkiállapottól (például levertség), illetve az ismétlésszámok a súlyok mértékéből fakadóan is változóak lehetnek.

Kezdőként kifejezetten a kisebb súlyok ajánlottak, kevesebb ismétléssel. Nem túl preventív, ha egyből két 20 kilós súlyt kapnál fel a kezedbe, még ha könnyedén is tudnál vele bánni. Az edzések során mindig a fokozatosság és a sérülésmentesség elvét kell követned! personal-training.jpgPihenő idő
Kétféle pihenésről beszélünk, ha edzésről van szó: szettek közti-, és edzésnapok közti pihenő időről. A gyakorlatok között a kitűzött célnak megfelelő pihenésre van szükség (ez lehet, hogy 5 másodperc, de lehet több mint 1 perc is), az edzések köztire pedig a regeneráció miatt.

Légzés technika
A gyakorlatok során nem elhanyagolható, hogy mikor veszed a levegőt. Nagyobb erőt tudsz kifejteni, mikor a tüdőd tele van oxigénnel. Hogy ez teljesüljön, a kilégzésnek erőkifejtés közben kell történnie.

Hozunk a napokban egy konkrét edzéstervet nektek, de hogy melyik izomcsoportra, az legyen meglepetés!

Címkék: edzésterv
komment

A bejegyzés trackback címe:

https://edzobarat.blog.hu/api/trackback/id/tr3512437757

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása